Котки, косми, бактерии – защо трябва да се дезинфекцира редовно?
Живот с котки значи любов, но и солидна порция мръсотия! А дали си се замислял защо дезинфекцията на къща с котки е важна? Космите са навсякъде, а освен тях има бактерии, акари и всевъзможни гадости, които не се виждат с просто око. Ако редовно не се минава с дезинфектант, домът започва да мирише на котешка тоалетна, а рисковете за здравето стават реални.
Рискове, ако не се дезинфекцира редовно къща с котки
Котката е царица на дома, но оставя след себе си достатъчно следи, които могат да направят мястото опасно за живеене. От бактерии до алергени – тук няма място за компромиси!
- Котешката тоалетна – не само миризма, но и бактерии. В нея се развиват паразити, които лесно могат да се разпространят из дома, ако не се чисти редовно. Дезинфекцията елиминира тези рискове и намалява миризмите.
- Косми и пърхот – тихите виновници за алергиите. Дори да нямаш проблеми с алергии, гостите ти може да не са така „устойчиви“. Котешките косми и пърхотът могат да предизвикат сериозни дихателни проблеми, особено при деца и възрастни хора.
- Бактерии и гъбички, които не се виждат. Лапите на котката обикалят навсякъде – от пода до плотовете в кухнята. Няма как да контролираш къде стъпва, но можеш да се погрижиш да няма зарази с редовна дезинфекция на апартамент.
Как да поддържаш хигиената в къща с котки?
Да имаш котка не значи да живееш в хаос и миризми! Ако правиш правилните неща, няма да се притесняваш за хигиената и здравето си.
- Чисти котешката тоалетна всеки ден. Колкото и да не ти се занимава, това е най-големият източник на неприятни миризми и бактерии. Добрата дезинфекция премахва амоняка и патогените, които се натрупват.
- Редовно минавай с дезинфектант пода и мебелите. Котката ходи навсякъде, а лапите ѝ разнасят какво ли не. Специални препарати помагат да се намалят микробите, без да вредят на животното.
- Почиствай килимите и меките мебели. В тях се натрупват косми, акари и мръсотия, която не се вижда, но я има. Ако положението е извън контрол, може да се наложи да се свържеш с фирма за почистване, особено ако миризмите са вече непоносими.
- Вентилирай редовно и използвай пречиствател на въздуха. Помага да намалиш разпространението на алергени и миризми, особено ако имаш повече от една котка.
- Не забравяй купичките за храна и вода. Ако не ги миеш редовно, стават развъдник за бактерии и плесени, което може да разболее не само котката, но и теб.
Често задавани въпроси и отговори
Колко често трябва да се дезинфекцира дом с котка?
Зависи колко котки имаш и колко време прекарват навън. Ако са домашни, поне веднъж седмично трябва да минаваш с дезинфектант, а котешката тоалетна се чисти всеки ден.
Как да махна миризмата на котешка урина?
Ако котката е маркирала някъде, обикновените препарати няма да помогнат. Трябва ензимен разтвор, който разгражда миризмата на молекулно ниво, иначе ще продължи да си „обозначава територията“.
Безопасни ли са дезинфектантите за котки?
Не всички! Трябва да избираш без хлор и силни химикали, защото котките ближат лапите си. Най-добрият вариант са препарати на алкохолна основа или натурални разтвори.
Ако котката лежи по мебелите, как да ги почистя?
Прахосмукачка с HEPA филтър помага, но веднъж месечно трябва да минеш с парочистачка или дезинфектант, особено ако котката спи по дивана или леглото ти.
Кога трябва да потърся професионална дезинфекция?
Ако домът вече има постоянна миризма на котки или ако котката е била болна. В такива случаи фирма за почистване може да направи пълна дезинфекция, която трудно се постига с домашни методи.
