Как да не се прецакат нещата още в началото?

Всеки се е хващал да прави ремонт и е разбрал, че нещата никога не вървят по план. Тайните на успешния вътрешен ремонт! не са магия, а просто добър план, правилни решения и малко здрав разум. Ако не искаш да нагазиш в хаоса, трябва да знаеш къде се крият подводните камъни и как да ги избегнеш.

Най-големите грешки при вътрешния ремонт, които трябва да избегнеш!

  • Липса на ясна представа какво се прави. Ако не знаеш точно какво искаш, майсторите ще ти пробутат „ще го измислим в движение“. Това в 99% от случаите означава допълнителни разходи и нерви. Начертай си план, сметни колко ще струва всичко и не се поддавай на импулсивни решения.
  • Пестене от ключови неща. Евтините материали винаги излизат скъпо. Не казвам да даваш луди пари за златни плочки, но евтините латекси, фуги и кабели могат да създадат проблеми след няколко месеца. Инвестирай в качествени материали за критичните точки – баня, кухня, електроинсталация.
  • Подценяване на времето за ремонта. Майсторите винаги обещават, че ще свършат „до края на седмицата“, но това рядко става. Смятай, че всичко ще отнеме два пъти повече време от първоначалните обещания и планирай съответно. Ако някой каже, че ще направи целия апартамент за месец – не му вярвай.

Как да направиш ремонта по-безболезнен?

  • Разчисти преди да започнеш. Ако ще пребоядисваш или сменяш подови настилки, първо махни всичко ненужно. Ако трупаните вещи те затрудняват, потърси извозване на стари мебели, за да освободиш място и да не се налага да местиш шкафове от една стая в друга.
  • Провери водопровод и електроинсталация. Ако ще правиш ремонт, няма по-глупаво нещо от това да боядисаш стените, а после да се сетиш, че трябва да смениш тръбите или контактите. Ако живееш в стар блок, задължително провери дали инсталациите са в добро състояние.
  • Не наемай „майстори“ без препоръки. Няма нищо по-лошо от самозван майстор, който обещава чудеса, а накрая прави каша. Питай приятели, търси отзиви в интернет и избирай хора с доказана работа. И не плащай всичко предварително!
  • Изчисти боклука след ремонта. След ремонта остава една камара прах, стърготини и строителни отпадъци. Ако не ти се занимава с метли и чували, има фирми за почистване, която може да се погрижи за всичко. Но ако искаш да спестиш, грабвай маска, ръкавици и се приготви за тежка работа.

Често задавани въпроси и отговори

Колко време отнема един основен ремонт?
Всичко зависи от мащаба, но никога не вярвай на първоначалните срокове. Апартамент от 60-80 квадрата с баня и кухня може да отнеме от два до четири месеца, ако всичко върви гладко.

Кога е най-добре да започна ремонт?
Лятото е най-доброто време, защото има по-малко влага и боите, лепилата и замазките съхнат по-бързо. Но ако си в жилище с ТЕЦ, зимата също не е лош вариант, защото имаш отопление, което помага на процеса.

Как да се справя с мръсотията след ремонта?
Основното е да не чакаш всичко да засъхне и да се втвърди. Колкото по-бързо чистиш, толкова по-лесно ще се справиш. Ако не искаш да се занимаваш сам, винаги можеш да потърсиш почистване на силно замърсен апартамент и да си спестиш главоболията.

Как да избера добри майстори?
Не вярвай на обяви и случайни предложения. Най-добрият начин е препоръка от хора, които вече са работили с тях. Провери предишни проекти и ако някой ти говори за „без гаранция, ама няма да има проблеми“, бягай далеч.

Колко ще ми струва всичко?
Няма точен отговор. Зависи от качеството на материалите, майсторите и сложността на работата. Но като правило, сметни си бюджета и добави поне 30% отгоре за непредвидени разходи. Ако ти останат пари, супер, но ако се наложи да доплащаш, по-добре да си подготвен.

Тайните на успешния вътрешен ремонт!