Как се стига до такова състояние и какво може да се направи?

Истината за запустелите домове и как да ги почистим! Не е шега работа, когато влезеш в място, което от години не е виждало метла, а от прага те посрещат прах, плъхове и остатъци от нечий някогашен живот. Това са местата, където времето е спряло, а хаосът е поел контрол. Независимо дали става дума за наследствен апартамент, изоставена къща или просто жилище, което никой не е стъпвал от десетилетия, въпросът е един – как да се справиш с цялата тази бъркотия?

Как да разчистиш без да губиш седмици?

Първо, трябва да оцениш положението. Ако става въпрос за натрупани боклуци, мухъл или дори животински изпражнения, значи ти трябва сериозна подготовка. Иначе има шанс след 10 минути да си на ръба на нервна криза.

  • Готини ръкавици и маска. Без тях няма смисъл да почваш. Вдишването на стари прахове, плесен и всякакви гадории може да ти докара не само алергия, а и здравословни проблеми.
  • Изнеси големите боклуци първо. Всичко, което заема място – мебели, стари уреди, чували с ненужни дрехи – трябва да изчезне първо. Ако си в ситуация с непоносима мизерия, извозване на отпадъци е вариант, който да ти спести часове мъкнене.
  • Разпредели боклуците. Не всичко е за кофата – има неща, които можеш да рециклираш, други да дариш, а някои да хвърлиш без капка съжаление.
  • Прецени дали можеш да се справиш сам. Ако апартаментът е в състояние, което прилича на клошарска дупка, тогава не ти трябва просто метла, а цял екип за почистване. Фирма която с лекота почиства жилища, дори и разчиства цели дворове, мазета, тавани и т.н.

Най-големите грешки при почистване на запуснати жилища

  • Подценяване на задачата. Влизаш вътре с идеята, че ще се справиш за един следобед, а след час вече не знаеш откъде да започнеш. В такива случаи или си викаш подкрепление, или излизаш и преосмисляш стратегията.
  • Пренебрегване на хигиената. Ако има мухъл, изпражнения от животни или плъхове, без добра маска рискуваш здравето си. А ако не дезинфекцираш след разчистването, шансът скоро да се върнат миризмите и бактериите е огромен.
  • Оставяне на „по-добрите“ неща. Едно старо кресло може да изглежда носталгично, но ако вече е пропито с влага и бактерии, по-добре го хвърли.

Често задавани въпроси и отговори

Как да разбера дали сам ще се справя или ми трябва помощ?
Ако става въпрос за няколко натрупани вещи, можеш да се оправиш сам. Ако има боклуци на сантиметри дебелина по пода, неприятна миризма или следи от животни, значи е време за тежката артилерия.

Какво да направя с дрехите, книгите и предметите, които са още запазени?
Можеш да ги дариш или да ги оставиш за рециклиране. Но ако миришат на мухъл или са повредени от влага, по-добре ги изхвърли – не си заслужава да се мъчиш да ги спасяваш.

Как да премахна лошата миризма след почистване?
Проветрявай максимално дълго, използвай оцет или сода за хляб за неутрализиране на миризмите. Ако миризмата е твърде силна, помисли за дезинфекция на апартамент, за да се отървеш от бактерии и неприятни аромати.

Какво да направя, ако намеря плесен?
Не я пипай с голи ръце. Използвай маска, очила и ръкавици. Най-добре я третирай със специални препарати и след това проветри добре. Ако е навсякъде, може да ти трябва помощ от специалисти.

Колко време отнема разчистването?
Зависи от степента на замърсяване. Едно стандартно разчистване може да отнеме ден-два, но ако жилището е в критично състояние, можеш да се бориш седмица и пак да не си готов.

Истината за запустелите домове и как да ги почистим!